Alpy Bawarskie- przewodnik

przewodnik

Bawaria jest największym z krajów związkowych Niemiec. Mieszka tu 12,5 miliona ludzi, z czego aż 1,5 mln w stolicy landu – Monachium. To także, co niechętnie muszą przyznać mieszkańcy Berlina, najlepiej rozwinięty gospodarczo region. Bywa nazywana doliną krzemową Niemiec. Stąd m.in. pochodzi marka BMW, której pełna nazwa brzmi: Bawarska Fabryka Silników (Bayerische Motoren Werke).

Z Bawarią najbardziej kojarzy się festiwal piwa – Oktoberfest, który co roku przez dwa tygodnie października przyciąga miłośników złotego trunku z całego świata.

Alpy Bawarskie to zaledwie niewielka część całego łańcucha górskiego Alp. Jest to jednak najpopularniejszy wśród turystów, niemiecki region górski. Najwyższym szczytem jest Zugspitze, a najważniejszym ośrodkiem turystycznym Garmich-Partenkirchen, znane polskim kibicom jako jedno z czterech miast – organizatorów Konkursu Czterech Skoczni.

 

ikona mapy DOJAZD

W naszym przypadku mamy do przejechania 820 km (z Poznania do Monachium). Przy założeniu, że samochód pali 7l/100 km, a koszt benzyny to 4,5 zł za litr, podróż w dwie strony będzie nas kosztować 520 zł.
Lot do stolicy Bawarii – Monachium oferuje z Katowic przewoźnik tanich linii lotniczych – Wizzair. Ceny w dwie strony zaczynają się od 200 zł/os., chociaż regularna cena może być nieco wyższa. Z Monachium do Schwangau – naszego pierwszego celu jest 100 km, warto więc zdecydować się na wynajęcie samochodu, tym bardziej, że Alpy Bawarskie mają do zaoferowania więcej niż tylko zamek Neuschwanstein. Koszt to ok. 100 zł za dzień.

ikona łóżka - noclegNOCLEGI

Koszty noclegów w Bawarii do niskich nie należą. Ceny za pokój hotelowy dla dwóch osób zaczynają się od 250- 300 zł za noc. Jeśli jednak mamy ze sobą namiot, można skorzystać ze świetnie rozwiniętej infrastruktury kempingowej w tym rejonie. Koszt miejsca na polu namiotowym wraz z samochodem to ok 130zł za dwie osoby.

zamek

ikona przedstawiająca aparatZWIEDZANIE

 • zacznijmy od miejsca, które przyciąga turystów z całego świata- zamek Neuschwanstein- bilet wstępu na tour po komnatach- 13 euro.
 • zamek Hohenschwangau- znajdujący się w sąsiedztwie zamku Neuschwanstein- cena biletu 13 euro.
 • Muzeum królów Bawarii- cena biletu 11 euro.

Centrum sprzedaży biletów oferuje również kombinacje biletów w promocyjnych cenach. Za możliwość zwiedzania wszystkich trzech obiektów zapłacimy 31,5 euro. Niższa oferta obowiązuje też przy wyborze dwóch miejsc.
Bilet na zwiedzanie zamku Neuschwainstein warto zarezerwować wcześniej przez internet- nie uchroni nas to od stania w kolejce po odbiór biletu, ale będzie to kolejka znacznie krótsza!
Bawaria to jednak nie tylko piękne zamki, ale przede wszystkim otaczające ją od południa Alpy.

 • Niespełna 50 kilometrów od Schwangau znajduje się najwyższy szczyt Niemiec- Zugspitze (2962 m.n.p.m). Na szczyt prowadzą cztery drogi o różnym stopniu trudności. Na każdy wariant należy sobie zarezerwować przynajmniej dwa dni (1 dzień- wejście, 1 dzień- zejście). Możliwy jest także wjazd na szczyt kolejką, aż od trzech stron. Tą przyjemność niestety odczujemy w portfelu, uszczuplając go o 45 euro od osoby.

Szlak Alpejski

 • Park Narodowy Berchtesgaden – to wciśnięty pomiędzy Alpy austriackie obszar słynący przede wszystkim z przepięknych jezior. Wśród nich króluje (dosłownie i w przenośni) jezioro Konigsee, uważane za najpiękniejsze i najczystsze jezioro alpejskie w Niemczech. To także jeden z popularniejszych kierunków turystycznych w Bawarii.
 • Zaraz obok leży jezioro Obersee -malowniczo położone między szczytami, prawdziwa perła wśród jezior Bawarii. Idąc w górę jeziora Obersee można dotrzeć pod najwyższy wodospad Niemiec, Rothbachfall (470m).
 • Tereny te najlepiej zobaczyć wybierając się na rejs po jeziorze Konigsee. Cena uzależniona jest od długości wycieczki na jaką się zdecydujemy. Jeżeli wybierzemy rejs do przystani St. Bartholoma, by podziwiać kaplicę św. Bartłomieja, zapłacimy za rejs w dwie strony 15 euro. Jeżeli zdecydujemy się dotrzeć jeszcze do przystani Salet, aby zobaczyć jezioro Obersee zapłacimy dodatkowe 3,5 euro.
 • Jezioro Hintersee- położone niedaleko ulubionej miejscowości treningowej Adama Małysza – Ramsau. Równie piękne co Konigssee, choć mniej oblegane przez turystów. Otoczone od południa i zachodu przez alpejskie szczyty z licznymi odłamkami skalnymi w wodzie. Od XIX wieku było jednym z ulubionych tematów licznych malarzy. Wędrówka wzdłuż krystalicznie czystych wód jeziora zajmie niespełna godzinę.
 • Herbaciarnia na Kehlsteinie – Orle Gniazdo – górska kwatera Adolfa Hitlera. Wybudowana w latach 1938/39 na górze Kehlstein, niedaleko Berchtesgaden, z okazji 50 urodzin fuhrera. Po dotarciu na parking w połowie wzniesienia trzeba przesiąść się na autobus, który zawiezie nas na sam szczyt góry (bilet na autobus w dwie strony + bilet wstępu to 16,60 euro – zaraz po dotarciu na miejsce warto zarezerwować sobie miejsce w autobusie powrotnym). Przechodząc przez 124-metrowy tunel w głąb góry, dociera się do mosiężnej windy, która zabiera nas do środka kwatery. W jej wnętrzu znajduje się dziś restauracja oraz sklepik z pamiątkami. Otwarte od maja do października.
 • Niemiecki Szlak Alpejski – najstarszy szlak turystyczny w Niemczech. Licząca 450km droga rozpoczyna się w Lindau nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego, by dotrzeć do Berchtesgaden nad Jezioro Konigsee. Droga Alpejska to najbardziej malowniczy szlak samochodowy w Niemczech. Przemierzając ją zobaczymy zarazem górskie szczyty, wyrastające tuż przy drodze, alpejskie łąki, górskie wioski i zabytkowe miasta. Szlak nie omija także zamków i pałaców, ukazujących dawną potęgę królestwa Bawarii.

Konigsee

ikona przedstawiająca żarówkęPORADY PRAKTYCZNE

 • wyjeżdżając w Alpy Bawarskie nawet latem należy pamiętać, że przebywamy w rejonie górskim, dlatego też mimo upalnych dni, warto zabrać ze sobą coś cieplejszego, aby nie zaskoczyły nas zimne noce i temperatura w wyższych partiach gór.
 • Jeśli planujemy wyjazd w Alpy Bawarskie samochodem, warto przed podróżą odwiedzić mechanika i upewnić się, że nasze klocki hamulcowe podołają górskim drogom. Szczególnie wymagający jest odcinek na Kehlstein- dymiące się klocki hamulcowe macie jak w banku.
 • Jeśli chcielibyście odwiedzić pobliski Salzburg, koniecznie pamiętajcie o Austriackiej winiecie.

domek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *