Najlepsze książki podróżnicze pod choinkę

najlepsze książki podróżnicze pod choinkę

 

Nieodmiennie od lat w wyborze prezentów świątecznych królują skarpetki, zestawy kosmetyków, a także książki. Z racji zbliżającej się Gwiazdki chcemy polecić Wam 5 najciekawszych, naszym zdaniem, książek o tematyce podróżniczej, Taki prezent z pewnością ucieszy każdego miłośnika podróży i nie tylko.

1. „Koniec jest moim początkiem”- Tiziano Terzani

ostatnia książka jednego z najważniejszych dziennikarzy XX wieku. Ten włoski reporter i podróżnik był wszędzie tam, gdzie tworzyła się historia i robił wszystko to, na co nam samym jako podróżnikom nie starczyłoby odwagi. W sposób szczególny upodobał sobie Azję. Pisał reportaże o najważniejszych wydarzeniach w Kambodży, Wietnamie, Laosie, Chinach, Indiach czy odradzających się republikach Związku Radzieckiego. „Koniec jest moim początkiem” to rozmowa ojca, „przegrywającego” (choć on tak tego nie postrzega) walkę z nowotworem, z synem. Terzani opowiada o swoich narodzinach, dzieciństwie, fascynacji ideologiami, karierze dziennikarskiej i pisarskiej. W końcu, o walce z chorobą.

Książka „Koniec jest moim początkiem”, choć jest ostatnią publikacją Terzaniego, jest też naszą ulubioną, bo to właśnie od niej rozpoczęliśmy przygodę z tym niezwykłym dziennikarzem. Mało który autor miał taką łatwość przekazywania niezwykle trudnych historii, wyjątkowo zagmatwanych (Czerwoni Khmerzy) ideologii, czy pokazywania normalnego, pospolitego życia. Zdecydowanie warto!

2. „Filozofia chodzenia”- Frederic Gros

Jak dobrze wiecie włóczenie się po świecie to nasza specjalność. Tym bardziej cieszy nas fakt, że coraz więcej osób planuje trekking do Santiago de Compostela, czy szlakiem Via Francigena. Oczywiście to tylko jeden z aspektów chodzenia. Oprócz religijnej motywacji, możemy wybrać się na wędrówkę po Nowej Zelandii czy Islandii z pobudek przyrodniczych. Jednakże francuski profesor filozofii Frederic Gros w swojej książce udowadnia, że nawet krótki spacer do sklepu, może być już wielkim wyczynem na miarę pewnego przełomu w naszym życiu. Nie bez powodu porusza on w kontekście filozoficznym ten najbardziej naturalny sposób przemieszczania się. W końcu każde wyjście to już wyrwanie się z niekończącego się kręgu: dom-garaż- samochód- garaż-biurowiec-garaż-samochód-garaż-dom. Więcej zdradzać nie będziemy! Z pewnością znajdziecie w tej książce coś dla siebie.

3. „Zew Lodu”- Simone Moro

Celebryta wśród himalaistów. Zdobywca ośmiu z czternastu ośmiotysięczników, czterokrotnie zdobywał Mount Everest. Nic więc dziwnego, że jeden z najwybitniejszych obecnie wspinaczy zabrał się także za pisanie książek. W końcu w wielu krajach himalaizm wciąż budzi wielkie emocje, tym bardziej, że K2 nadal pozostaje niezdobyty zimą. „Zew Lodu” to książka, która powstawała w trakcie zimowej wyprawy na Nanga Parbat, zresztą nie udanej. Szczyt ten Moro zdobędzie dopiero cztery lata później i będzie to pierwsze zimowe wejście. Książka pod względem językowym do idealnych nie należy, jednak pokazuje dla wielu nieznany świat himalaistów od środka.

4. „Kurtyka. Sztuka wolności”- Bernadette McDonald

Kolejna pozycja o tematyce górskiej. Biografia jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii, tym razem Polaka. Książka opowiada o dzieciństwie, pierwszych krokach we wspinaczce, codziennym życiu poza górami, a także o najważniejszych dokonaniach Kurtyki. Jednak co najistotniejsze, książka ta ukazuje „Voytka” nie jako himalaistę, który wspina się dla celów sportowych, lecz dla samej sztuki wspinania. Biografia Kurtyki to lektura ważna w dzisiejszych czasach, nastawionych na zdobywanie celów. Jego osiągnięcia pokazują, że zawsze istnieje inna, nierzadko piękniejsza droga. Polecamy! Postać Wojtka Kurtyki jest fascynująca i dająca dużo do myślenia.

5. „180 000 kilometrów przygody” – Tony Halik

Absolutna klasyka. Tony Halik jeszcze dziś kojarzy się większości z nas jako osoba, która miała możliwość oglądania i odkrywania dalekiego i nieznanego świata. Jego chyba najbardziej znana książka opisuje niezwykłą podróż, którą odbył wraz z żoną, a dalej także z nowo narodzonym synem Ozaną. Podróż trwała ponad cztery lata, a jej celem było przejechanie jeepem z Ziemi Ognistej na Alaskę. W jej trakcie Halik pisywał reportaże, tworzył relacje dla stacji telewizyjnych na całym świecie, a także wymyślił samochodową pralkę. Książka lekka i przyjemna.

 

Do świąt zostały jeszcze dwa tygodnie. Jeśli któryś z tych tytułów Was zainteresował, na pewno zdążycie odwiedzić księgarnie.
P.S. A jakie książki Wy polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *