Subiektywny ranking filmów podróżniczych

Zdjęcie promocyjne filmu

W tym samym czasie gdy w polskich kinach tłumy widzów ustawiały się w kolejkach rodem z PRL-u po bilety na 50 twarzy Greya, swą premierę miał film Dzika droga z nominowaną do Oscara  Reese Witherspoon w roli głównej. I choć ciężko było przepchać się przez masy zdominowane żądnymi wrażeń i inspiracji seksualnych kobietami , to wydawało nam się koniecznym zobaczenie Dzikiej Drogi na dużym ekranie. Tym bardziej, że akcja dzieje się podczas pieszej wyprawy przez Stany Zjednoczone, a my mieliśmy dla siebie niemal pustą salę kinową.

Postanowiliśmy przy tej okazji poświęcić trochę miejsca tematyce filmów podróżniczych i podzielić się naszymi osobistymi kinowymi wyborami. Poniżej przedstawiamy zestawienie 5 naszym zdaniem najlepszych i stanowiących niemałą inspirację filmów z wątkami podróżniczymi.

  1. Into the Wild (Wszystko za życie)

Historia Chrisa McCandlessa ,który na przekór wszystkim porzuca studia, przyszłą karierę oraz rodzinę i bez grosza przy duszy wyrusza w podróż swojego życia. Podróż, która ma na celu pozostawienie za sobą materializmu, wyścigu szczurów oraz narzucanych przez społeczeństwo form i powrót na łono natury, powrót do niczym nie ograniczonej wolności w pełnym tego słowa znaczeniu. Przemierzając na liczne sposoby Amerykę Północną i poznając przypadkowych ludzi w końcu dociera na wymarzoną Alaskę, gdzie w samotności może żyć w zgodzie z naturą. Niestety próba ta kończy się tragicznie, a Chris przed śmiercią uświadamia sobie, że człowiek jest w pełni szczęśliwy tylko gdy tym szczęściem się dzieli.

  1. The Way (Droga życia)

Po tragicznej śmierci Daniela w Pirenejach Tom przylatuje do Europy, by odebrać prochy syna. Będąc jednak na miejscu postanawia dokończyć to co rozpoczął jego syn – przejść Camino de Santiago. Pakuje plecak Daniela do którego chowa także jego prochy i wyrusza w podróż, o którą sam nigdy by siebie nie posądzał. W trakcie drogi poznaje trójkę pielgrzymów wraz z którymi przemierza setki kilometrów po hiszpańskich bezdrożach. Choć pozornie różnią się od siebie diametralnie to każdy z nich stara się na Drodze znaleźć motywacje i sens dalszego życia. A Tom zaczyna rozumieć słowa syna, że „życia się nie wybiera, życie się przeżywa”

  1. Wild (Dzika droga)

Cheryl Strayed- drobna blondynka z zdecydowanie za dużym plecakiem i w za marych butach wyrusza na szlak Pacific Crest Trail. Podczas wędrówki liczącej 4 tysiące kilometrów bohaterka chce rozliczyć się ze swoim dotychczasowym niezbyt udanym życiem, pogodzić ze śmiercią matki i jak sama to określiła odnaleźć siebie na drodze piękna. Dzika droga w przeciwieństwie do innych
filmów tego typu pokazuje nie tylko bajeczne widoki, które rozciągają się przed nami podczas wędrówki, ale także wszystkie niedogodności. Począwszy od bolesnych otarć od plecaka, pogryzień przez insekty i doskwierającego głodu, aż do niepewności przy poznawaniu zupełnie przypadkowych ludzi i nieograniczonego niczym czasu w trakcie którego wypływają na wierzch sprawy o których dawno chcielibyśmy zapomnieć i się z nimi uporać.

  1. Dzienniki motocyklowe

Młody Ernesto Guevara wraz ze swoim przyjacielem Albertem Granado wyrusza w motocyklową podróż przez Amerykę Południową. Opowieść oparta na dziennikach Che ukazuje przede wszystkim kontynent, jego mieszkańców oraz biedę i niesprawiedliwość społeczną na każdym kroku. Podróż rodzi w Guewarze niezgodę na świat w obecnym kształcie  oraz ideę Zjednoczonej Ameryki, w której żyli jego przodkowie o którą w niedalekiej przyszłości będzie walczył aż do śmierci.

  1. Sekretne życie Waltera Mitty

Film zupełnie różny od czterech poprzednich. Nie uświadczymy tu górnolotnych przemyśleń nad sensem życia, w zamian tego niemalże od samego początku na twarzy będzie gościł uśmiech od ucha do ucha. Walter Mitty to zwykły pracownik dużej korporacji. Dla normalnego, statecznego życia porzucił plany o byciu kimś wyjątkowym, lecz pozostały mu marzenia do których ucieka zapominając o otaczającym go świecie. Wszystko jednak zmienia zwolnienie z pracy. Walter, aby dokończyć swoje ostatnie zlecenie bez zawahania wyrusza na Grenlandię, Islandię, a nawet do Afganistanu.  I właśnie dlatego film ten znalazł się na naszej liście. Pokazuje niezwykłe miejsca naszego świata, ale przede wszystkim to, że marzenia nawet te w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *