5/5 - (1 vote)

Kije trekkingowe są uważane za dodatkowy, nieobowiązkowy element wyposażenia plecaka. Praktycznie każdy jest świadomy znaczenia dobrego obuwia turystycznego oraz kurtek przeciwdeszczowych, natomiast znaczenie sprzętu do nordic walking wciąż jest marginalizowane. Okazuje się, że jest to błędne podejście – sprawdź, dlaczego warto zainwestować w akcesoria z tej kategorii!

Kije trekkingowe – komu się przydadzą?

Korzystanie z kijków do nordic walking kojarzy się z wielu osobom z aktywnymi seniorami. Nic jednak bardziej mylnego! Akcesoria te sprawdzają się rewelacyjnie niemalże w każdych warunkach i to niezależnie od wieku ich użytkownika. Wystarczy bowiem wspomnieć o górskich wypadach jesienią i zimą, kiedy to błoto, śliskie podłoże i oblodzenia wiążą się z ryzykiem niebezpiecznego upadku. W takiej sytuacji nawet kijki trekkingowe z niskiej półki cenowej okazują się być na wagę złota!

Sprzęt ten przydaje się również miłośnikom bardziej zaawansowanych dyscyplin sportowych, ponieważ np. fani górskich biegów nierzadko zabierają ze sobą na trasę właśnie kijki. Gwarantowane przez nich wsparcie znacząco bowiem ułatwia pokonywanie przewyższeń oraz zbieganie ze wzniesień. Dedykowane tej aktywności sportowej buty do biegania, kamizelka na wodę i przekąski oraz kijki trekkingowe są przecież podstawowymi rodzajami wyposażenia trail runnerów!

Czym się kierować przy wyborze kijków trekkingowych?

Dostępne na rynku kijki trekkingowe można podzielić na kilka różnych kategorii. Część z nich dedykowana jest uprawianiu aktywności na poziomie amatorskim, co znajduje swoje przełożenie na niskie ceny poszczególnych modeli. Planując częstsze użytkowanie tego akcesorium, warto natomiast wybrać kijki z wyższej półki cenowej – z reguły modele tego typu charakteryzują się większą wytrzymałością i mniejszą masą całkowitą. Wygoda na szlaku odgrywa kluczowe znaczenie, podobnie jak każdy dodatkowy kilogram sprzętu turystycznego.

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie, jest sposób składania kijków oraz rodzaj materiału wykorzystanego przy ich produkcji. Systemy teleskopowe charakteryzują się dużą łatwością rozkładania i składania, jednak mają najczęściej mniejszą wytrzymałość w porównaniu do sprzętu z zaciskowym systemem blokowania. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj dostępnych w zestawie końcówek – elementy te odgrywają kluczową rolę w możliwości użytkowania sprzętu na podłożu różnego typu.

Jak używać kijków trekkingowych?

Korzystanie z kijków trekkingowych na trasie jest banalnie proste. Akcesoria tego typu mają w założeniu stanowić wsparcie dla ruchów rąk, które są przez nas naturalnie wykonywane podczas marszu. W ten sposób ruchy kończyn (rąk oraz nóg) powinny mieć charakter przeciwstawny, tzn. w momencie wykonywania kroku do przodu jedną nogą, w tym samym kierunku podążać powinien kijek trzymany w ręce znajdującej się po przeciwnej stronie.

Najtrudniejsze są początki, jednak po zapoznaniu się z rytmem i charakterystyką ruchu, każdy z pewnością zauważy zalety, jakie wiążą się z użytkowaniem sprzętu tego typu. Pogoda i warunki na szlaku bywają nieprzewidywalne, dlatego niezależnie od tego, czy zabierasz ze sobą w podróż mały plecak Kanken, czy też decydujesz się na kilkudziesięciolitrowy plecak turystyczny, to zawsze powinno się w nich znaleźć miejsce na składane kijki trekkingowe. Gwarantujemy, że marsze i biegi będą z ich pomocą znacznie przyjemniejsze!