Przewodnik po Mont Saint-Michel

Strona tytułowa przewodnika po Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel to skalista wyspa w północno-zachodniej Francji, położona na styku Normandii i Bretanii, na której w czasach średniowiecza powstało opactwo. Wzniesiony na skałach kościół znany jest na całym świecie, przez co zajmuje drugie miejsce (zaraz po Paryżu) pod względem najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Francji.

Duże pływy morskie w tym rejonie sprawiają, że Mont Saint Michel jest wyspą tylko podczas przypływu. Łączy ją wtedy z lądem współcześnie wzniesiona grobla. W czasie odpływu wody cofają się na tyle, że wyspę obejść można dookoła, stąpając po skałach i grząskich piaskach dna zatoki.

To miejsce zafascynowało nas na tyle, że postanowiliśmy podzielić się z Wami praktycznymi poradami dotyczącymi wizyty na wyspie. Mamy nadzieję, że zainspirują Was do wyprawy w te rejony.

Noc zapada nad Mont Saint Michel

ikona przedstawiająca książkęHISTORIA

Legenda podaje, że pierwsze poświęcone św. Michałowi Archaniołowi sanktuarium wybudował w tym miejscu biskup Aubert, w 709r., z inicjatywy samego świętego. Podobno duchowny dwukrotnie miał zlekceważyć prośbę archanioła. Dopiero za trzecim razem, gdy objawił się on biskupowi i dotknął palcem jego głowy, wypalając w niej dziurę, biskup postanowił zabrać się do działania. Trudno stwierdzić co z tej opowieści jest prawdą, ale czaszka biskupa Auberta, w której znajduje się otwór, przechowywana jest w katedrze do dziś.
W 966r. książę Ryszard I założył na wyspie opactwo benedyktyńskie. Przez kolejnych pięć wieków klasztor był rozbudowywany. Stał się celem pielgrzymek, a także ważnym punktem na kulturalnej i religijnej mapie regionu.
W 1791r., w konsekwencji rewolucji francuskiej opactwo zamieniono w owiane złą sławą więzienie. Zamknięto je w 1863r., a sto lat później pojawili się tu znów benedyktyni. Dziś Mont St-Michel zamieszkują zakonnicy Monastycznej Wspólnoty Jerozolimskiej.

Kolumnowa sala wewnątrz opactwa

ikona mapyDOJAZD

Do Mont Saint-Michel dotrzeć można na wiele sposobów. Pierwszy z nich to oczywiście samochód. Warto zaplanować sobie wizytę w opactwie jako część dłuższej wyprawy po atrakcjach Normandii czy Bretanii, których w okolicach nie brakuje, ale gdybyśmy chcieli dotrzeć bezpośrednio, to odległość np. z Poznania wynosi 1600 km w jedną stronę.

Naszym starym Fiatem Panda, przy opcji unikania opłat, spalaniu 7l/100km i cenie paliwa 4,5zł/l) przejazd i powrót wynosi 1000zł.
Alternatywnie, można wybrać się do Francji samolotem, np. tanią linią – Wizzair, lądującą na lotnisku Paryż-Beauvais. Koszt biletu to ok. 300zł w dwie strony. Do tego należy dodać wynajem samochodu na lotnisku – ok 200zł za jeden dzień i doliczyć koszt paliwa (Beauvais- Mt Saint Michel w dwie strony to ok 700km)

ikona łóżka - noclegNOCLEGI

Hotele w obrębie twierdzy Mt Saint Michel są dość drogie np.:
-La Mere Poulard-190- 550 euro-Hotel du Guesclin -210euro
Można nocować w obiektach turystycznych przy parkingu:
-Le Relais Saint Michele- 270-560 euro
-Hotel Gabriel- Le Mont Saint Michele- 500zł
-Hotel Le Relais du Roy- 500zł
-Hotel Mercury Mont Sain Michele- 500zł
My polecamy noclegi w domach prywatnych wzdłuż drogi nr 776 (dostępne także przez popularne portale rezerwacyjne), rozciągających się na odległość do 10km od wyspy. Ceny zaczynają sie od 50-60 euro za dwie osoby ze śniadaniem.

Uliczka w Mont Saint Michel

ikona przedstawiająca aparatZWIEDZANIE

Wizyta w Mont Saint-Michel bez zwiedzenia opactwa mijałaby się z celem, ale chyba nikt z odwiedzających nie chce ominąć tej atrakcji. Zabudowania klasztorne zajmują kilka poziomów, odzwierciedlając bogatą historię tego miejsca.

Opactwo zwiedzać można codziennie za wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia, w godzinach:

-od 2 maja do 31 sierpnia – 9.00 – 19.00

-od 1 września do 30 kwietnia – 9.30 – 18.00

Bilet normalny: 10 euro, bilet ulgowy: 8 euro

Jeśli chcielibyśmy posłuchać wyjątkowo pięknych pieśni śpiewanych przez mnichów i mniszki w wielogłosie (aż zastanawialiśmy się przez chwilę, czy w kryteriach przyjmowania do wspólnoty zakonnej nie jest wymagany dobry słuch muzyczny…), warto pojawić się w kościele, będącym na początku drogi zwiedzających w trakcie mszy (od wtorku do soboty o 12.00, w niedziele o 11.15). Można również wziąć udział w nieszporach (od wtorku do soboty o 18.20). Aby dostać się na nieszpory nie potrzebujemy biletu. Wystarczy być przy bramie opactwa ok. 10 minut przed nabożeństwem.

Zwiedzanie opactwa dostarczy nam już i tak wystarczająco dużo atrakcji. Gdyby jednak jeszcze było mało, możemy wybrać inne, nieduże muzea np. Archeoscope, Muzeum Historii, czy Muzeum Morskie. My natomiast polecamy sprawdzić tabelę pływów i jeśli natura nam na to pozwoli, wybrać się na wycieczkę dookoła wyspy.

Wąska uliczka twierdzy Mont Saint Michel

Warowne mury Mont Saint Michel

ikona przedstawiająca jedzenieJEDZENIE

Przodują tu przede wszystkim flagowe w Bretanii Galettes – gryczane naleśniki z szynką, serem, jajkami i warzywami. Możemy się nimi raczyć zarówno w droższych restauracjach i hotelach (np. Mere Poulard; 30 euro; potrzebna wcześniejsza rezerwacja), jak i tanich barach w dolnej części miasta.
Jesteśmy we Francji, dlatego spotkamy tu również Crêpes – czyli kolejne naleśniki, tym razem bardzo cienkie, z mąki pszennej, podawane na słodko.

Ceny pełnego Menu obiadowego zaczynają się od 20 euro za osobę.

Opactwo Mont Saint Michel

ikona przedstawiająca żarówkęPORADY PRAKTYCZNE

  1. Jeśli nie jesteśmy pielgrzymem ani cyklistą, ani też nie bierzemy udziału w wycieczce zorganizowanej, musimy zostawić auto na ogromnym, płatnym parkingu. Nie da się tego niestety obejść; w okolicy brak jest alternatywnych miejsc postojowych, chyba, że poruszamy się traktorem…

Parking:
do 30 min- darmowy
do 2h- 6,3 euro
do 24h- 11,70 euro
od 24 do 48h- 23,40 euro
Spod parkingu odjeżdża specjalny, darmowy autobus dowożący zwiedzających pod wyspę, choć można sobie również zaplanować dłuższy spacer. Na parkingu widzieliśmy też wielu właścicieli kamperów i vanów, którzy spędzali na nim noc.

2. Wybierając się do Mt Saint-Michel warto zaplanować zwiedzanie wyspy jako jedyny punkt tego dnia. Zobaczenie wszystkiego zajmuje co najmniej kilka godzin, a wypadałoby zrobić przerwę żeby coś zjeść.

3. Jedzenie… jeśli chcemy zaoszczędzić i nie wydawać zbyt wiele na bary i restauracje, warto zrobić zakupy w sklepach znajdujących się w wioskach oddalonych od Mt. Saint Michel. Na samej wyspie i w okolicach parkingu ceny są dość mocno zawyżone.

4. 53 razy w roku można obserwować przypływy na tyle duże, że jedyne połączenie wyspy z lądem stanowi 1,8 km grobla. Jeśli zależy nam na takim widoku, warto zastanowić się nad datą wizyty z wyprzedzeniem.

5. Najlepiej wybrać się do Mt Saint Michel poza sezonem (o ile taki tu w ogóle istnieje). Wyspa ma niespełna 4km2, a rocznie odwiedza ją ponad 3 mln turystów. Lepiej więc ominąć szczyt sezonu i w mniejszym ścisku cieszyć się widokami. My odwiedziliśmy to miejsce na przełomie września i października. I bardzo dobrze trafiliśmy 😉

6.Koniecznie trzeba zobaczyć Mt Saint Michel nocą. Klasztor jest podświetlany od zmierzchu do północy przez cały rok.

Sylwetka Mont Saint Michel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *