Planujesz pobyt w hotelu i zastanawiasz się, na jaką opcję wyżywienia się zdecydować? Musisz wiedzieć, że dwoma najczęściej wybieranym wariantami są all inclusive i half board (HB). Różnią się między sobą liczbą posiłków w ciągu dnia i dostępnością napojów, w tym również tych alkoholowych. Sprawdź, czy opłaca się zapłacić więcej za all inclusive.
All inclusive i half board — czym charakteryzują się te opcje wyżywienia?
Obecnie usługi gastronomiczne stanowią integralną część oferty kierowanej do gości hotelowych, a ich jakość bez wątpienia wpływa na poziom zadowolenia z wyjazdu. Odpowiedzialność za przygotowanie smacznych i pożywnych posiłków leży oczywiście po stronie obiektu noclegowego, jednak to Ty, jako klient, masz obowiązek dobrać rodzaj wyżywienia do swoich potrzeb. Aby to zrobić, musisz dobrze przyjrzeć się ofercie danego obiektu. Warto wcześniej zapoznać się ze znaczeniem pojęć Al in, czyli all inclusive, oraz HB – half board.
All inclusive, czyli wszystko w cenie
All inclusive, czyli wszystko w cenie, to opcja wyżywienia zapewniająca możliwie najszerszy dostęp do posiłków, napojów i przekąsek. Zwykle obejmuje śniadania, obiady i kolacje w formie szwedzkiego stołu oraz dostęp do przekąsek i napojów w określonych porach. Przeważnie w ramach tego pakietu goście mogą korzystać z wody niegazowanej i gazowanej, soków w kartonach, kawy i herbaty, a także z lokalnych alkoholi. Niektóre hotele oferują gościom również możliwość picia świeżo wyciskanych soków oraz koktajli owocowych.
Ważne! W ofercie niektórych obiektów można spotkać się z różnymi wariantami all inclusive. Najczęściej hotele rozróżniają:
- all inclusive soft, które polega na pomniejszeniu standardowego pakietu o napoje alkoholowe;
- all inclusive ultra zapewniające dodatkowe udogodnienia, np. room serwis, kolacje w restauracjach á la carte czy dostęp do alkoholi importowanych.
Zakres usług proponowanych w ramach konkretnej opcji zależy od zasad danego hotelu, dlatego przed zdecydowaniem się na nocleg w danym miejscu, dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy.
Half board — niepełne wyżywienie
Oferty HB dotyczą pobytów, w ramach których hotel zapewnia w ciągu dnia 2 posiłki — śniadanie i obiadokolację. W cenie takiego wyżywienia goście nie mają zwykle zapewnionych napojów lub mogą korzystać wyłącznie z określonych rodzajów produktów, np. herbaty czy kawy do śniadania lub soku. Warto podkreślić, że obiadokolację serwuje się zwykle w późnych godzinach popołudniowych, zazwyczaj między godziną 16:00 a 19:00. Najczęściej łączy ona w sobie elementy obiadu i kolacji i jest dość obfita.
Co wybrać: all inclusive czy half board?
Wakacje all inclusive są z reguły droższe niż te z niepełnym wyżywieniem. W rezultacie wiele osób zastanawia się, czy warto płacić więcej za dodatkowy posiłek w ciągu dnia oraz większy dostęp do napojów czy przekąsek. W tym zakresie nie da się udzielić uniwersalnej porady, ponieważ wybór oferty trzeba uzależnić od potrzeb konkretnych turystów. Pod uwagę warto wziąć styl i cel podróżowania, rodzaj planowanych aktywności oraz preferencje żywieniowe.
All inclusive — dla kogo?
Wybierz wariant all inclusive, jeśli:
- w czasie wyjazdu zamierzasz spędzić większość czasu w obrębie kompleksu hotelowego;
- podróżujesz z rodziną;
- chcesz uniknąć wydawania pieniędzy podczas wyjazdu.
Half board — dla kogo?
Wybierz wariant half board, jeśli:
- chcesz podczas urlopu zwiedzać okoliczne zabytki i atrakcje przyrodnicze, a w hotelu planujesz przebywać wyłącznie wieczorami;
- nie zależy Ci na nieograniczonym dostępie do napojów alkoholowych;
- pragniesz spróbować lokalnych specjałów poza hotelem.
Ostateczna decyzja, czy warto dopłacić za all inclusive, należy do Ciebie. Wiesz już, czym charakteryzują się 2 najczęściej wybierane warianty wyżywienia, dzięki czemu możesz podjąć bardziej świadomą decyzję przy zakupie zagranicznej wycieczki. All inclusive czy half board? Wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb i ciesz się udanym pobytem!